دستاوردهای ایران از ملی شدن نفت
نهضت ملی شدن نفت، الگویی برای کشورهای عضو جنبش عدم‌تعهد و نیز کشورهای مستعمره گردید. با توجه به تأثیرگذاری جهانی و منطقه‌ای ملی شدن صنعت نفت ایران، این حرکت انقلابی، به سردمداران استعمار انگلیس شوک عمیقی وارد کرد.
میزانی برای رهبری در جامعه اسلامی؛
ساده‌زیستی؛ شاخصه‌ی مهم رهبری امام خمینی (ره)
امام (ره) همواره به مسئولین گوشزد می‌کردند که مبادا از شانه‌های مردم بالا رفته و با کوخ‌های مردم کاخ بسازید. ایشان ساده‌زیستی و تلاش را مهم‌ترین ویژگی برای مسئولین می‌دانستند و به آن‌ها گوشزد می‌کردند که از مهم‌ترین عواملی که موجب ساده‌زیستی و تلاش مردم برای پیشرفت کشور می‌شود، بی‌پیرایه بودن زندگی مسئولین نظام است.
نگاهی به مجادله نظری درباره ی نوع دولت پهلوی اول؛
حکومت رضاشاه؛ مطلقه‌ی نوساز یا دولت سلطانی؟
کارشناسان، پیرامون ماهیت دولت رضاشاه از دو دسته نظریه استفاده کرده‌اند: نظریه دولت مطلقه و سلطانیسم.‌ بشیریه، آبراهامیان و نقیب زاده از حامیان نظریه دولت مطلقه‌ی نوساز و کاتوزیان و شهابی نیز از جمله مشهورترین حامیان نظریه دولت سلطانیزم درباره این دوره هستند. مطلب حاضر به بررسی دیدگاه این دو گروه می‌پردازد.
کودتای سوم اسفند 1299 به روایت انگلستان
آیا انگلیسی‌ها می‌پذیرند کودتای رضاخان انگلیسی بود؟
در خاطرات آیرون ساید هست که ما چند دور با رضاخان صحبت کردیم و تضمین‌های مشخصی از او گرفتیم و در خاطرات جانشین آیرون ساید، اسمایس، این شرایط و تضمین‌ها ذکر شده و به‌عنوان مثال یکی از مصادیق آن این بوده است که کودتاچیان احمدشاه را خلع نکنند و یا اینکه منافع انگلیسی‌ها را به خطر نیندازند.
بررسی نوع نگاه آمریکا به رهبر مبارزات انقلاب اسلامی
آمریکایی‌ها چه شناختی از رهبری امام (ره) داشتند؟
اقتدار سیاسی امام در ماه‌های نزدیک به پیروزی انقلاب، به اوج خود می‌رسد. درخواست مکرر آمریکایی‌ها برای ملاقات با امام و عدم مذاکره‌ی مستقیم امام با آن‌ها، گذشته از آنکه هیچ‌انگاری آمریکا توسط امام را نشان می‌داد، اقتدار سیاسی ایشان را نیز نزد آمریکاییان به اثبات رساند.
در آستانه سالروز انعقاد قرارداد ترکمنچای؛
از معاهده ترکمنچای چه درس هایی می‌گیریم؟
قراردادهای ننگین هچون «گلستان» و «ترکمنچای» از جمله این خاطرات تلخ تاریخی هستند که در سرنوشت کشور تاثیر منفی فراوانی گذاشته و غرور ملت ایران را به شدت خدشه دار کردند. با این حال مرور زمینه ها و پیامدهای این وقایع می تواند روشنگر راه آیندگان باشد.
بازتاب خودکامگی شاه در خاطرات علم
محمدرضا پهلوی با رجال سیاسی چگونه تعامل می کرد؟
در یادداشتهای شنبه 16/12/54 اسدالله علم آمده است : «سرشام رفتم. مطلب مهمی نبود. فقط علاحضرت شهبانو جلوی شیطنت سگ بزرگ شاهنشاه را جدا گرفتند که سر به بشقاب همه می زد. شاهنشاه فرمودند چرا اینطور می کنی؟ جواب دادند همه به این سگ هم تملق می گویند. تنها من می خواهم این کار را نکرده باشم.»
نگاهی به قیام مردم تبریز علیه حکومت پهلوی؛
قیام علیه ستم و بی‌دینی
جان فوران درباره‌ی قیام مردم تبریز علیه سلسله‌ی پهلوی می‌نویسد: «در این تظاهرات برای نخستین‌بار فریاد مرگ بر شاه طنین‌انداز شد.»
نگاهی به چگونگی انتقال قدرت در شرایط انقلابی
چگونه کشور به بختیار پشت کرد؟
شدت اعتراضات به دولت بختیار به حدی بود که کارکنان وزارتخانه‌ها از پذیرفتن وزرای جدید نیز خودداری کردند و حتی معاونان وزارت کار و امور اجتماعی، در تظاهراتی که از جانب کارکنان آن وزارتخانه در تاریخ 19 دی 1357 در ساختمان آن وزارتخانه ترتیب داده شد، به‌ناچار شرکت کردند.

اعتصاب کارکنان شرکت برق؛ کمکی به خاموشی چراغ پهلوی
افزایش بیشتر اعتصابات شرکت برق و از دایره خارج شدن تلویزیون به عنوان تنها راه ارتباطی حکومت و مردم از یک سو و شدت یافتن پخش اعلامیه­های انقلابیون که عمدتاً حاوی سخنرانی­ های حضرت امام (ره) و برخی دیگر از روحانیون بود، پیروزی انقلاب اسلامی سرعت گرفت.
نگاهی به نشانه‌شناسی انقلاب اسلامی
جنگ نمادها را چه جریانی بُرد؟
این نوشتار با توجه به اهمیتی که نشانه‌شناسی علایم و نمادهای انقلاب در جریان مبارزات مردم علیه رژیم پهلوی داشته، درصدد است تا با بهره‌گیری از روش فرهنگی، این علایم را مورد بررسی و واکاوی قرار دهد و نشان دهد چه جریانی پیروز نهایی جنگ نمادها بود.
دانلود
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
«برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «عزت ملی» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9165 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/19-10-1394/IMAGE635879330121165943.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/19-10-1394/FILE635879379036893763.pdf
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران