گفت‌وگو با موسی حقانی به بهانه‌ی کودتای 28 مرداد؛
کودتای 28 مرداد، آزمونی برای اعتماد به قدرت‌های بزرگ
کودتای 28 مرداد نقطه‌ی عطفی در تاریخ معاصر ایران است. گفت‌وگوی حاضر به بررسی اهمیت این رویداد، بسترهای کودتا، نوع استفاده‌ی شاه از عوامل خارجی، واکنش مصدق و آیت‌الله کاشانی در قبال کودتا می‌پردازد
به بهانه‌ی اعدام انقلابی رزم‌آرا؛
جایگاه ملی شدن صنعت نفت در اندیشه‌ی فداییان اسلام
سید عبدالحسین واحدی، عضو فداییان اسلام، چند روز قبل از ترور رزم‌آرا، در یک سخنرانی اعلام داشت: «نفت ایران متعلق به مردم ایران است و هیچ بیگانه‌ای حق طمع در ثروت این مرزوبوم را ندارد و دولت رزم‌آرا نیز دولت فرمایشی شاه است... ای رزم‌آرا، اگر تا سه روز دیگر خودت کنار نروی، تو را کنار خواهیم فرستاد.»
به بهانه‌ی غائله‌ی چهاردهم اسفند؛
خودسری‌های یک رئیس‌جمهور به روایت اسناد
شهید رجایی خطاب به بنی‌صدر نوشته بود: «پنج ماه و نیم از تشکیل این دولت می‌گذرد و هنوز جناب‌عالی با هیچ وزیر بازرگانی پیشنهادی موافقت نکرده‌اید. متأسفانه در جلسه‌ای اخیراً گفته‌اید که چون این دولت رفتنی است، هرگز با این سه وزیر مهم باقی‌مانده موافقت نخواهم کرد...»
به مناسبت جدا شدن افغانستان از ایران؛
کدام نظام سیاسی قلمرو ایران را از دست نداد؟
براساس دادهای این نوشتار، می‌توان قضاوت نمود که آیا جمهوری اسلامی براساس آموزه‌های اسلامی خود در حفظ قلمرو و مرزهای ایران موفق بوده است یا حکومت پهلوی که سخن از آموزه‌های ملی‌گرایانه و ناسیونالیستی به میان می‌آورد و یا نظام سراپا وابسته‌ی قاجار.
به مناسبت تأسیس حزب رستاخیز؛
چرا حزب رستاخیز به جنگ بازار رفت؟
حزب رستاخیز برای نظارت دقیق بر بازاریان، اقدام به ایجاد تیم‌هایی از دانش‌آموزان و دانشجویان نمود که ملقب به «تیم‌های بازرسی» بودند. این گروه‌ها وظیفه داشتند با نظارت دقیق بر فعالیت‌های بازاریان، در ابتدا مانع اتحاد و یکپارچگی ایشان شوند و در وهله‌ی دوم، بر نوع خریدوفروش ایشان نظارت داشته باشند.
به مناسبت اعلام ده برابر شدن حجم مبادلات دو کشور (اسفند 1356)؛
روابط اقتصادی ایران و آمریکا در دوره پهلوی چگونه بود؟
گزاف نیست اگر گفته شود روابط اقتصادی ایران و آمریکا ماهیتی امپریالیستی داشت که در درازمدت آسیب‌های جدی به بخش‌های تولیدی و کشاورزی کشور وارد کرد و باعث گردید تا کشور در زمینه‌ی بسیاری از کالاهای اساسی، به کشورهایی چون آمریکا وابسته گردد.
به مناسبت مصادره‌ی اموال خاندان پهلوی و تأسیس بنیاد مستضعفان؛
از خاندان پهلوی چه برجای ماند؟
کاتوزیان به نقل از ابتهاج، رئیس وقت سازمان برنامه و بودجه، می‌نویسد: «شاه ارتش را ملک خود و درآمدهای نفتی را متعلق به خودش می‌دانست. در بسیاری از موارد، خودم در تلویزیون دیدم که می‌گفت من، پول من، نفت من، درآمد من. او به‌هیچ‌وجه معتقد نبود که درآمدها متعلق به مردم است.»
به مناسبت تصویب قانون احداث راه‌آهن؛
چرا ایرانی‌ها دغدغه‌ی «احداث راه‌آهن» داشتند؟
بسیاری از روشن‌فکران ایرانی دوره‌ی قاجار و پهلوی اول، میان راه‌آهن و ایده‌ی ترقی، پیوندی تنگاتنگ و اجتناب‌ناپذیر برقرار می‌کردند و آن را عاملی برای ورود ایران به مناسبات عصر جدید می‌دانستند. چرایی درکی این‌چنین از ترقی، موضوع نوشتار حاضر است.
میزانی برای رهبری در جامعه اسلامی؛
ساده‌زیستی؛ شاخصه‌ی مهم رهبری امام خمینی (ره)
امام (ره) همواره به مسئولین گوشزد می‌کردند که مبادا از شانه‌های مردم بالا رفته و با کوخ‌های مردم کاخ بسازید. ایشان ساده‌زیستی و تلاش را مهم‌ترین ویژگی برای مسئولین می‌دانستند و به آن‌ها گوشزد می‌کردند که از مهم‌ترین عواملی که موجب ساده‌زیستی و تلاش مردم برای پیشرفت کشور می‌شود، بی‌پیرایه بودن زندگی مسئولین نظام است.
نگاهی به مجادله نظری درباره ی نوع دولت پهلوی اول؛
حکومت رضاشاه؛ مطلقه‌ی نوساز یا دولت سلطانی؟
کارشناسان، پیرامون ماهیت دولت رضاشاه از دو دسته نظریه استفاده کرده‌اند: نظریه دولت مطلقه و سلطانیسم.‌ بشیریه، آبراهامیان و نقیب زاده از حامیان نظریه دولت مطلقه‌ی نوساز و کاتوزیان و شهابی نیز از جمله مشهورترین حامیان نظریه دولت سلطانیزم درباره این دوره هستند. مطلب حاضر به بررسی دیدگاه این دو گروه می‌پردازد.
کودتای سوم اسفند 1299 به روایت انگلستان
آیا انگلیسی‌ها می‌پذیرند کودتای رضاخان انگلیسی بود؟
در خاطرات آیرون ساید هست که ما چند دور با رضاخان صحبت کردیم و تضمین‌های مشخصی از او گرفتیم و در خاطرات جانشین آیرون ساید، اسمایس، این شرایط و تضمین‌ها ذکر شده و به‌عنوان مثال یکی از مصادیق آن این بوده است که کودتاچیان احمدشاه را خلع نکنند و یا اینکه منافع انگلیسی‌ها را به خطر نیندازند.
دانلود
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
زمانه‌ی حضور
    زمانه‌ی حضور http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9256 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/24-11-1394/IMAGE635909686061583117.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران