به‌مناسبت آغاز احداث راه‌آهن سراسری (1306ش)
تمنای تکنولوژی
نگارنده در این یادداشت تلاش کرده است تا به آسیب‌شناسی مسئله‌ای بپردازد که می‌توان از آن با عنوان «تمنای تکنولوژی» به‌عنوان هسته‌ی مرکزی مدرنیته‌ی ایرانی یاد کرد. همسان‌انگاری میان ایده و تکنولوژی و برتر دانستن تکنولوژی نسبت به تفکر و ایده‌ی استفاده از تکنولوژی، همواره دو گفتمان مسلط در میان اندیشمندان و رجال سیاسی ایرانی بوده است.
میزگرد بررسی تسخیر سفارت ایران در انگلیس(2)؛
عقده‌گشایی در برابر انقلاب اسلامی
پی‌گیری حقوق گروگان‌های ایرانی حاضر در سفارت یکی از مطالباتی است که تا امروز مسکوت مانده است. چرایی این عدم پی‌گیری از جانب سازمان‌های مختلف داخلی موضوع بحث این قسمت از میزگرد است.
حبیب‌الله مهرجو/ گفتاری درباره‌ی ماهیت فکری و سیاسی «مظفر بقایی»؛
عوام فریبِ ماهر
«مظفر بقایی‌کرمانی» از بازیگران معروف در دوره‌‌ای حساس از حیات سیاسی ایران به شمار می‌‌آید که به دلیل پیچیدگی‌‌های روانی، فکری و عملی‌‌اش نقش ویژه‌‌ای در صحنه‌گردانی مسائل سیاسی کشور ایفا کرد. در این نوشتار تلاش خواهد شد تا با پرداختن به پرده‌‌هایی از اقدام‌های سیاسی وی به نظاره‌‌ی شخصیت چندگانه‌‌ی بقایی بپردازیم.
میز گرد بررسی تسخیر سفارت ایران در انگلیس(1)؛
رد پنجه‌ی روباه
اشغال سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن را نمی‌توان صرفا یک اهمال سیاسی از جانب دولت انگلستان دانست بلکه این مسئله در ابعاد وسیع‌تر و ذیل موقعیت حساس ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی قابل تفسیر است.
در گفت‌‌و‌‌گوی «برهان» با «علی ریاحی‌» بررسی شد؛
بازخوانی یک توطئه!
چرا حضرت علی (علیه‌السلام) در مقابل هجوم از خود دفاع نکرد؟ آیا اتفاقات پس از رحلت پیامبر اکرم اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) طبق برنامه بود؟ آیا کسی از زمان دقیق شهادت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) آگاه بود؟ «برهان» در گفت‌و‌گویی تخصصی با « علی ریاحی‌» به بررسی این سوالات و پاسخ آن‌ها می‌پردازد.
بهزاد حلال‌خور/ به مناسبت فرا رسیدن سالگرد نخست وزیری مصدق؛
مصدق؛ در میان صلابت و لجاجت
در مورد نقش و جایگاه دکتر مصدق در تاریخ ایران تاکنون مطالب زیادی منتشر شده است که هر یک بیان‌گر نگاه نویسندگان خویش می‌باشند، در این نوشتار که به مناسبت آغاز نخست‌وزیری مصدق نگاشته شده ما به‌دنبال نگاهی معتدل و واقع‌گرایانه به زندگی مصدق، سیاست‌های او و نقش او در حوادث مهم سیاسی ایران هستیم.
محمدعلی بابایی/ مروری بر تاریخ روشنفکری بعد از انقلاب(3)؛
آیا بازرگان دچار استحاله‌ی عقیدتی شد؟
تفکرهای سکولاریستی در آرای بازرگان بعد از انقلاب موجب تحسین وی توسط اشخاصی چون «عبدالکریم سروش» می‌شود و نشانه‌ی شجاعت وی در تغییر عقیده‌اش قلمداد می‌شود. اندیشه‌های او به واسطه‌ی عدم ابتناء بر معارف اسلامی نتوانست جایگاهی میان مردم پیدا کند و او خود،خویشتن را از حرکت با مردم در مسیر انقلاب جدا نمود.
بهزاد جامه‌بزرگ/ مروری نقادانه بر تاریخ تجدد در ایران(5)؛
نخستین تلاش‌ها برای شناخت تمدن جدید غرب
وارد آمدن ضربات متعدد بر پیکره‌ی جامعه‌ی ایران از راه مواجهه با وجه‌ی قهری تمدن جدید اروپایی، اگرچه نشانگر ضعف و ناتوانی ایران در برابر قدرت‌های غربی بود و سرخوردگی ایشان را از این بابت در پی داشت، ولی می‌توانست هم‌چون تلنگری باعث برون رفت ایرانیان از جهل مرکب به جهل بسیط نسبت به تمدن غرب شود.
امیر‌حسین ثمالی/ مروری بر تاریخ روشنفکری بعد از انقلاب(2)؛
پیامد ضعف عقیدتی
دلایل و شواهد تاریخی نشان می‌دهد که مرحوم بازرگان اگرچه به لحاظ فردی، شخصی متدین و مقید بوده است اما به لحاظ اندیشه‌ای و جهان بینی دچار آسیب‌های جدّی و در خور توجهی بود که بدون توجه به آن امکان انحطاط و کج روی بسیار زیاد است.
به مناسبت سال‌روز شهادت خالد اسلامبولی؛
بسترهای قیام خالد اسلامبولی در برابر فرعون مصر
قیام خالد اگرچه نتوانست ساختار مصر را تغییر دهد، اما می‌توانست برای حاکم ین دولت‌های اسلامی و رأس آن‌ها جهان عرب و علاوه بر آن‌ها غرب، هشداری باشد تا به زمینه‌های مردمی که در کشورهای اسلامی وجود دارد، پی ببرند.
امیر حسین ثمالی/ مروری بر تاریخ روشنفکری بعد از انقلاب(1)؛
مهدی بازرگان؛ از اسلام حداکثری تا اسلام حداقلی
در این مقاله سعی بر آن است تا از یک سو تغییر نگرش فکری مهدی بازرگان در آثار او از سال 41 تا اوایل دهه 70نشان داده شود و از سوی دیگر عملکرد وی به عنوان یک انقلابی و کسی که مورد اعتماد امام خمینی(ره) قرار گرفت نیز مورد موشکافی و سنجش قرار گیرد.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران