گفت‌وگوی تفصیلی برهان با عضو سابق شورای فرماندهی سپاه:
ناگفته‌هایی از روند تأسیس و شکل‌گیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
حضرت امام خمینی، به منظور پاسداشت جایگاه سپاه، ولادت امام حسین را روز پاسدار نامیدند. سرویس تاریخ برهان، به این مناسبت، گفت‌وگویی با سردار یوسف فروتن، عضو سابق شورای فرمان‌دهی سپاه، انجام داده است. در این گفت‌وگو، برخی از ناگفته‌ها و کمتر شنیده‌های روند تأسیس و شکل‌گیری این نهاد انقلابی مورد بحث قرار گرفته است.
بهزاد حلال‌خور/ برگ‌هایی از تاریخ روشنفکری عصر پهلوی(5)؛
بوفِ دین‌ستیز
هدایت یک مسئله‌ی بسیار مهم را در دستور کار خود قرار داده بود و آن نشان دادن دین‌داران، مؤمنان و روحانیون به عنوان افرادی عقب افتاده، خشک، سوءاستفاده‌گر و منافق بود. در واقع از دید او دین موجودیت فاسدی است که افراد معتقد به آن نیز به طریق اولی فاسد می‌شوند.
آیت‌الله عباس فیض‌نسب/ بررسی علل افزایش هجمه به مقدسات(8)؛
«امام هادی (ع)» و تقابل با فساد دستگاه خلافت عباسی
شخصی مانند «امام هادی (ع)» واقعیت و حقیقت را در به خدا رسیدن می‌داند و بقیه لذت‌ها و شهوت‌ها را پوچ حساب می‌کند و برعکس یکی هم مانند متوکل قدرت و شهوت و رسیدن به مادیات نفسانی را واقعیت و حقیقت می‌داند این دو دیدگاه به تعارض یا به درگیری منجر می‌شوند...
لیلا نعمتی/ کنکاشی در ماهیت حقوقی هشت سال دفاع ایران در برابر جنگ تحمیلی؛
آیا هشت سال دفاع ایران، از منظر حقوق بین‌الملل مشروع بود؟
دفاع مشروع به وضعیتی اطلاق می‌شود که بر اساس آن، به کشور مورد تجاوز مسلحانه، حق می‌دهد تا به فوریت در مقابل تهاجم مسلحانه‌ی کشور دیگر، با هر وسیله‌ی ممکن، حتی اگر مخالف حقوق بین‌الملل هم باشد، متوسل به زور شده، دشمن تجاوزگر را سرکوب کند.
جستاری در تغییر استراتژی ایران و عراق پس از عملیات بیت‌المقدس؛
ادامه‌ی جنگ پس از فتح خرمشهر؛ راهبردی مناسب یا تاکتیکی اشتباه
پس از آزادسازی خرمشهر، بی‌شک پایان دادن به جنگ بدون تحقق حقوق ایران، مقبول نبود. جمهوری اسلامی می‌بایست یا از راه مذاکره و اقدامات دیپلماتیک برای پایان دادن به جنگ می‌کوشید و یا جنگ را تا تحقق حقوق خود ادامه ‌می‌داد.
بهزاد حلال‌خور/ برگ‌هایی از تاریخ روشنفکری عصر پهلوی(4)؛
«صادق هدایت» و سردرگمی معرفتی
در این نوشتار تلاش می‌شود که آثار «صادق هدایت» را در غالب‌های اندیشه‌ای خاص مورد بررسی قرار دهیم و از تشویق و طرد کردن افراطی خودداری کنیم. از این رو هدف این متن تحلیل اندیشه‌ای آثار صادق هدایت به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین شخصیت‌های ادبی ایران می‌باشد.
میزگرد بررسی شخصیت «ذوالقرنین» با نیم نگاهی به ناسیونالیزم افراطی(1)؛
اعتباریابی انطباق کوروش بر ذوالقرنین
«ناسیونالیسم افراطی» مسأله‌ای نیست که بتوان آن را به مقطع خاصی از تاریخ دوران معاصر محدود کرد. حامیان این گفتمان با فراز و فرودهایی در سده‌ی گذشته همواره در حیات تاریخ معاصر ایران ابراز وجود کرده‌اند گفتمانی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز از جانب افراد و گروه‌هایی در حال طرح بوده و می‌باشد.
در گفت‌و‌گوی «برهان» با آیت‌الله «سیدعلی‌اصغر دستغیب» بررسی شد؛
«امام هادی(ع)» و «امام عسکری (ع)»، زمینه‌سازان غیبت
آیت‌الله دستغیب معتقد است؛ چه بسا یکی از دلایل این تمرکز توهین از این جهت است که امام هادی(ع) یک مقدار نسبت به سایر ائمه ناشناخته‌تر باشند. در جوامع اسلامی و حتی شیعی هم آن‌چنان که باید شناسانده نشده‌اند.
گفت‌و‌گوی «برهان» با «علی ریاحی» پیرامون توهین به «امام هادی» علیه‌السلام؛
«امام هادی(ع)» و بیان مرام‌نامه‌‌ی شیعه در زیارت «جامعه‌ی کبیره»
نظر به افزایش هدفمند هجمه‌ها نسبت به ساحت مقدس امام هادی علیه‌السلام بر آن شدیم تا علاوه بر سنجش صحت انتساب زیارت جامعه‌ی کبیره به آن امام همام، ریشه‌های وقوع چنین جسارتی را در گفت‌وگو با پژوهشگر مسائل دینی و تاریخ اسلام «علی ریاحی» بررسی نمائیم.
بهزاد جامه‌بزرگ/ مروری نقادانه بر تاریخ تجدد در ایران(7)؛
«مسیر طالبی» و فقدان پرسش از سامان جدید غرب
تفاوت عمده‌ی «میرزا ابوطالب خان» با «شوشتری» در این است که شناخت وی از غرب و تحولات آن همچون شوشتری با واسطه صورت نمی‌گیرد و ابوطالب خان این فرصت را به دست می‌آورد تا به عنوان یکی از نخستین ایرانیان، ضمن مشاهده‌ی جوامع غربی به نشر و انعکاس دریافت خود از تمدن جدید غرب بپردازد.
حبیب‌الله مهرجو/ برگ‌هایی از تاریخ روشنفکری عصر پهلوی(3)؛
نگاهی به اندیشه و افکار سیاسی «حمید عنایت»
تلاش «عنایت» در زمینه‌ی بومی‌سازی اندیشه‌ی سیاسی، صرف نظر از هرگونه قضاوت درباره‌ی توفیق یا عدم توفیق آن، باید تجربه‌ای برای نسل جدید اندیشه‌ورزان ایرانی باشد که در دهه‌های 1370 و 1380 با آشنایی بیش‌تری از مدرنیته و سنت سیاسی ایرانی و تجربه‌ی عمیق‌تر در صدد بومی‌سازی اندیشه‌ی سیاسی معاصر ایران هستند.
دانلود
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
انقلابی‌گری نیاز امروز
    انقلابی‌گری نیاز امروز http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9576 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/22-8-1395/IMAGE636145644088462480.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران