لزوم اتخاذ رویکردی قرآنی در قبال تخریب میراث فرهنگیِ کشورها
نقدی بر تخریب گسترده‌ی آثار اسلامیِ مکه و مدینه
برخوردهای قهرآمیز و تکفیرگونه با آثار تاریخیِ گذشتگان، امری‌ست که سالیان سال است در کشور عربستان در جریان است.... این درحالی‌ست که با مراجعه به قرآن کریم، دریافته می‌شود که نوع تعاملِ تکفیرگونه‌ی وهابی‌ها با چنین آثار ارزشمندی، در تعارض آشکار با مبانیِ اسلامی و بلکه معیارهای انسانی است.
شوالیه‌های مجلس ششم(2)؛
بررسی بازیگران تأثیرگذار و عملکرد آن‌ها در مجلس
مجلس ششم در خرداد سال 1379 پس از تدبیر مقام معظم رهبری در خصوص عدم ابطال انتخابات شهر تهران فعالیت خود را با ترکیبی یک دست آغاز نمود از این رو برای بررسی خطوط اصلی مجلس لازم است تا افکار و اعمال این افراد، مورد واکاوی و دقت قرار گیرد. این مقاله قسمت دوم از بررسی بازیگران تأثیرگذار و عملکرد آن‌ها در مجلس می باشد.
شوالیه‌های مجلس ششم(1)؛
بررسی بازیگران تأثیرگذار و عملکرد آن‌ها در مجلس ششم
اکثریت مجلس ششم را طیف موسوم به دوم خرداد تشکیل می‌دادند اما چنان که مشخص است، روند هدایت جلسات توسط عده‌ای از نمایندگان متنفذ صورت می‌گرفت. از این رو برای بررسی خطوط اصلی مجلس لازم است تا افکار و اعمال این افراد، مورد واکاوی و دقت قرار گیرد.
تحلیلی گذرا بر چگونگی روند تبدیل سازمان مجاهدین خلق به فرقه‌ی رجویه(3)؛
ریشه‌های انحراف
با طرح مسایل گذشته، هنوز این سؤال وجود دارد که ریشه‌های انحراف این سازمان 45 ساله چه بوده است؟ به عبارت دیگر، چه عواملی، سیر حرکتی این سازمان را به سمت پایین نمودار، راهنمایی کرده است؟
به بهانه‌ی سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق(2)؛
واکاوی ابعاد اختلافات مصدق و آیت‌الله کاشانی
در قسمت اول این مقاله به صورت تفصیلی به تحلیل دو خط فکری حاکم بر نهضت ملی نفت در ایران پرداختیم. حال با عنایت به آنچه ذکر شد در قسمت دوم این مقاله به صورت مصداقی و موردی به بررسی نوع تعامل مصدق با کاشانی و اختلافات این دو خواهیم پرداخت.
تحلیلی گذرا بر چگونگی روند تبدیل سازمان مجاهدین خلق به فرقه‌ی رجویه(2)؛
قهرِ قهرآمیز
عدم موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری - که در آن رجوی رد صلاحیت شد- و اولین دوره‌ی مجلس که آن هم با شکست رو به رو شد، مجاهدین خلق را به سمت «ابوالحسن بنی‌صدر» غلتاند. چرخشی که آن‌ها را به سربازان پیاده نظام کودتای بنی‌صدر تبدیل کرد.
تحلیلی گذرا بر چگونگی روند تبدیل سازمان مجاهدین خلق به فرقه‌ی رجویه(1)؛
شگردهای عوام فریبی در سازمان منافقین خلق!
این نوشتار، می‌کوشد تا با نگاهی گذرا به تاریخ 45 ساله‌ی سازمان مجاهدین خلق ایران (منافقین)، عوامل جذب جوانان به این سازمان و البته، ریشه‌ی انحراف آن-که رابطه‌ای وثیق با هم دارند- را بررسی کند.
به بهانه‌ی سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق(1)؛
ملی شدن صنعت نفت و چرایی دو قطبی مصدق-کاشانی
تعامل بین مصدق و کاشانی در واقع تعامل بین دو گفتمان متفاوت است. یکی گفتمان ناب دینی بر پایه‌ی اصول اسلام و مذهب و دیگری تفکر غیر دینی و لیبرالی بر مبنای سکولاریسم که جایگاهی برای رهبری دینی در سیاست قائل نیست.
جواد محمدی/ بازخوانی تحصن «نمایندگان‌مجلس‌ششم» از منظری تاریخی؛
عبرتی برای آیندگان
بازی طراحی شده بر روی کاغذ برای تندروها بازی برد-برد محسوب می‌شد چرا که همه شرایط مهیای تامین خواسته آن‌ها بود.خواسته‌ای که چیزی جز نابود کردن ساختارها نبود.
مروری بر فعل و انفعال‌های جریان‌های سیاسی بعد از انقلاب در گفت‌وگوی برهان با دکتر «جواد منصوری»؛
حیات سیاسی در ایران بعد از انقلاب
بزرگ‌ترین معجزه‌ی جمهوری اسلامی این بود که ضمن درگیری و مقابله با تهدیدات براندازانه و صیانت از تمامیت ارضی، استقلال و نظام مذهبی کشور، توانست یک فرهنگ و تفکر جدید را در دنیا مطرح کند.
بررسی نقش علی اکبر دهخدا و میرزا جهانگیرخان صوراسرافیل در کمیته‌ی‌انقلاب ملی(2)؛
علی اکبر دهخدا و ترویج الگوی میهن‌پرستی منهای دین
با وجود این‌که دهخدا از دوران کودکی با روحانیت آشنا بوده «و از حسن اتفاق به‌واسطه‌ی همسایگی با - آیت‌الله شیخ هادی نجم‌آبادی - از محضر وی سودها» برده است؛ اما نوشته‌های او نشان از کم‌اعتقادی او به این قشر دارد.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران