به بهانه‌ی آغاز هفته‌ی دفاع مقدس
‫نگاهی به بسترهای آغاز حمله‌ی عراق به ایران‬
مقاله حاضر تلاش می‌کند تا به شکلی مختصر به عوامل اصلی جنگ عراق علیه ایران بپردازد. از این رو، به اختصار به برخی زمینه‌ها و علل تاریخی، شرایط داخلی دو کشور و بسترهای بین‌المللی شامل عوامل منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای این جنگ اشاره خواهد شد. در پایان نیز دیدگاه حضرت امام خمینی (ره) در این زمینه بیان می‌شود.
سید حسین علوی/ سیری در علل مخالفت شیخ فضل‌الله نوری با تصویب متمم قانون اساسی مشروطیت(3)؛
نبرد با تاریکی
واقعیت رویارویی شیخ شهید با کسانی که در بدو نهضت «عدالت‌خانه» با بسیاری از ایشان همراه و هم‌رزم بود، واقعه‌ی عبرت‌آموزی است که بازخوانی ابعاد نانوشته‌ی آن، راه گشای فهم عمق مبارزه‌های اسلام‌خواهانه‌ی آن مجاهد نستوه خواهد بود
سید حسین علوی/ سیری در علل مخالفت شیخ فضل‌الله نوری با تصویب متمم قانون اساسی مشروطیت(2)؛
نبرد با تاریکی
واقعیت رویارویی شیخ شهید با کسانی که در بدو نهضت «عدالت‌خانه» با بسیاری از ایشان همراه و هم‌رزم بود، واقعه‌ی عبرت‌آموزی است که بازخوانی ابعاد نانوشته‌ی آن، راه گشای فهم عمق مبارزه‌های اسلام‌خواهانه‌ی آن مجاهد نستوه خواهد بود.
سید حسین علوی/ سیری‌ در‌ علل مخالفت شیخ فضل‌الله‌نوری با تصویب متمم قانون اساسی مشروطیت(1)؛
نبرد با تاریکی
واقعیت رویارویی شیخ شهید با کسانی که در بدو نهضت «عدالت‌خانه» با بسیاری از ایشان همراه و هم‌رزم بود، واقعه‌ی عبرت‌آموزی است که بازخوانی ابعاد نانوشته‌ی آن، راه گشای فهم عمق مبارزه‌های اسلام‌خواهانه‌ی آن مجاهد نستوه خواهد بود
خدیجه داداشی/ بررسی تطبیقی آرای امام‌ (ره) و نواب‌صفوی در اداره‌‌ی جامعه‌‌ی‌اسلامی؛
نفی طاغوت بر پایه‌‌ی اندیشه‌‌ی سیاسی اسلامی
امام خمینی(ره) در برپایی حکومت اسلامی و اجرای قوانین و اصول دین اسلام با شهید نواب صفوی هم رأی بودند و بررسی اندیشه‌های ایشان ما را به این نتیجه می‌رساند که در نظرگاه فکری ایشان بحث دین، مذهب و اجرای دستورهای الهی، در اداره‌ی جامعه و حکومت بر مردم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
فاطمه آقاخانی/ به مناسبت سالروز تأسیس «مدرسه دارالفنون» در تهران؛
دارالفنون؛ از طرح تا عمل
مدرسه‌ی ‌دارالفنون به ‌تدریج، به منزله‌ی کانالی برای انتقال آموزه‌های غربی که کاملاً مغایر با نظر روحانیت بود،‌ مطرح شد؛ در نهایت نیز پس از زوال سلطنت قاجار و با تأسیس اولین دانشگاه در ایران، ‌این نهاد ‌آموزشی معتبر، ‌ماهیت ‌وجودی خود را از دست داد و جایگاهش تا حد یک مدرسه‌ی معمولی تنزل یافت.
محدثه عابدینی؛
نگاهی اجمالی به اشتراک‌های ایران و جمهوری آذربایجان
با وجود جدایی آذربایجان از ایران، سنت و رسوم فرهنگی و آیینی در میان مردم به حیات خویش ادامه داد. برپایی مراسم سوگواری در روز عاشورا، برگزاری جشن عید غدیر و پخش کردن شیرینی و شربت در تمام مسجدها و محله‌ها همچنین برگزاری جشن نوروز در این از کشور نشانه‌ی پیوند و اشتراک‌های فرهنگی و تاریخی جمهوری آذربایجان با ایران است.
بهزاد جامه بزرگ/ دلایل تاریخی برای قطع رابطه با انگلستان(3)؛
اسنادی از نقش انگلستان در انحراف جنبش مشروطیت
جنبش مشروطیت حرکتی اصیل بود که در پاسخ به اوضاع نامطلوب سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حاکم بر جامعه‌ی ایران و با پرچمداری علما و به خواست مردم آغاز گردید.حرکتی که پس از مداخلات انگلستان رفته رفته اصالت خود را از دست داد و با تغییر ماهیت اساسی مواجه گردید!
بهزاد جامه‌بزرگ/ دلایل تاریخی برای قطع رابطه‌ی با انگلستان(2)؛
نقض حاکمیت سیاسی ایران از سوی انگلیس به روایت اسناد
اغوا و تحریک اقوام ایرانی بر علیه حکومت مرکزی همواره به عنوان راهبردی اساسی از سوی استعمار انگلستان به منظور فشار بر حکومت مرکزی و بسط نفوذ خود در ایران مدنظر بوده است؛ اقدامی که شاید مهم‌‌ترین دستاورد آن برای انگلستان از هم گسستن اتحاد ملی ایرانیان در تقابل با دشمن خارجی بود.
بهزاد جامه بزرگ/ دلایلی تاریخی برای قطع رابطه با انگلستان(1)؛
اسنادی از مداخلات انگلستان در امور داخلی ایران
در نزاع‌ها و کشمکش‌های تجدید نظر روابط با انگلستان شاید این پرسش یا شبهه مطرح گردد که طرح این نوع دعاوی در قبال انگلستان چه توجیه و ضرورتی دارد؟ اما تاریخ ، اسناد و شواهد مندرج در آن مجرای مناسبی است برای پاسخ‌گویی به این شبهه.
هادی بیات/ در پاسخ به شبهه‌ی سایت «کلمه»:
آیا ملاک تصمیم‌گیری پیامبر (ص)، رأی و نظر مردم بود؟!
نویسنده‌ی «سایت کلمه» ادعا نموده‌ که پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) از بسط ید نسبت به امت‌اسلامی در رهبری و حکومت بهره‌‌مند نبوده و آن‌‌‌چه برای ایشان ملاک هر گونه رأی و تصمیمی بوده است، خواست مردم می‌‌باشد. مهم‌‌ترین اشکالی که بر این نحوه‌‌ی استدلال وارد است، برخورد گزینشی با منابع دین و افتادن در دام تفسیر به رأی قرآن یا سنت است.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://www.borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://www.borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://www.borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران