لزوم اتخاذ رویکردی قرآنی در قبال تخریب میراث فرهنگیِ کشورها
نقدی بر تخریب گسترده‌ی آثار اسلامیِ مکه و مدینه
برخوردهای قهرآمیز و تکفیرگونه با آثار تاریخیِ گذشتگان، امری‌ست که سالیان سال است در کشور عربستان در جریان است.... این درحالی‌ست که با مراجعه به قرآن کریم، دریافته می‌شود که نوع تعاملِ تکفیرگونه‌ی وهابی‌ها با چنین آثار ارزشمندی، در تعارض آشکار با مبانیِ اسلامی و بلکه معیارهای انسانی است.
کودتای 28مرداد در گفت‏وگو با دکتر «موسی فقیه حقانی»؛
پروژه‏ی سیاه فریب، رخنه و فروپاشی
نهضت ملی شدن نفت که حاصل یک مبارزه‏ی جدی و تقریبا طولانی مردم و رهبران دینی و ملی بود، خیلی آسان و سریع، به گونه‌ای که کمتر کسی می‌توانست فکر آن را بکند، با یک کودتای نه چندان جدی از بین رفت، به تعبیر رایج در عرف سیاسی «مردمی که صبح شعار زنده باد بر مصدق می‌دادند ، شب زنده باد شاه گفتند»!
«یعقوب توکلی» در پاسخ به انتشار خاطرات «منتظری» در سایت جرس؛
آیا امام (ره) در ماجرای اعدام منافقین در سال67 به خطا رفت؟
منتظری درکتاب خاطرات خود، حکم امام راحل در برخورد با بقایای سازمان مجاهدین خلق( منافقین) در مرداد ماه سال1367 را اشتباه دانسته و مدعی می‌شود که اخبار و اطلاعات به امام نمی‏رسیده و ایشان بی‏اطلاع از اوضاع کشور بودند! در این زمینه، با استاد «یعقوب توکلی»، محقق و پژوهش‌گر تاریخ معاصر و جریان‌شناسی سیاسی، به گفت‏گو نشسته‌ایم.
«برهان» در گفت‌و‌گو با دکتر مظفر نامدار بررسی کرد؛
نقش انگلیس در نهضت مشروطه چه بود؟
علی‌رغم نقش غیرقابل‌انکار روحانیت و حضور پررنگ علمایی چون میرزای نائینی، شیخ فضل‌الله نوری، آخوند خراسانی و ... در مدیریت و به ثمر رسیدن نهضت مشروطه، چرا عده‌ای کماکان مدعی نقش‌آفرینی دولت بریتانیا در مدیریت این نهضت هستند؟
گفت‌و‌گوی برهان با نویسنده‏ی کتاب «فراز و فرود مشروطه»(2)؛
چرا غرب رضاخان را به استقرار دموکراسی در ایران ترجیح داد؟
اگر این ادعا که غرب در مشروطه به‌دنبال استقرار لیبرال‌ دموکراسی و غربی‌سازی ایران بود، مورد قبول واقع شود این سؤال مطرح می‌گردد که با این وصف چرا نهایتاً آن‌ها پهلوی را در کشور حاکم کردند؟
صادق زیباکلام در گپ و ‌گفتی بی‌پرده و پرحاشیه با «برهان»:
از تاریخ همین‌قدر می‌فهمم!
چه کسی بهتر از دکتر «زیبا کلام»، ‌نویسنده‌ی «سنت و مدرنیته» که بحث‌های بسیاری را به همراه داشته است؛ هر چند دکتر در برابر پرسش‌ها و انتقاداتی که به تئوری‌ها و مباحث کتابش مطرح شد، تنها اظهار داشت: «ای کسانی که سایت برهان را می‌بینید و می‌خوانید استدلال‌ها آن‌قدر قوی و مستدل است که من از پاسخ دادن به آن‌ها عاجزم».
علی ابوالحسنی (منذر)/ کالبد شکافی چند شایعه درباره‌ی شیخ فضل‏الله نوری(3)؛
آیا مخالفت شیخ با مشروطه بر سر قالیچه‌ی ریاست بود؟!
برخی از مورخان مشروطه، ضمن اعتراف به شرکت و همراهی مؤثر «شیخ فضل‏الله» در جنبش عدالت‌خواهی صدر مشروطیّت، علت «اختلاف بعدی او با مشروطه خواهان» را در حسادت شخصی نسبت به «سیدعبدالله بهبهانی» و بی‏نصیب ماندن از سهم قدرت جست‌وجو کرده‌اند!
«برهان» در گفت‌و‌گو با نویسنده‏ی کتاب «فراز و فرود مشروطه» بررسی کرد:
مشروطه خواهان می‏دانستند که لیبرال دموکراسی نمی‏خواهند؟
در حالی‌که برخی به قرابت مشروطه با لیبرال‌ دموکراسی و تمایل مشروطه‌خواهان به تحقق این نظام سیاسی استناد می‌کنند عده‌ای نیز، سخت بر رد این فرضیه مصرند. با این وصف در خصوص دیدگاه دوم این سؤال مطرح است که آیا مشروطه‌ خواهان حقیقتاً از ماهیت مطالبات خویش آگاه بودند؟
تحلیل حجت الاسلام «رضا رمضان نرگسی» از انقلاب مشروطه؛
مشروطه و مصادره به مطلوب روشنفکران
برخی از نوشته‏های تاریخی حول این محور دور می‏زنند که نقش آفرینی علما در انقلاب مشروطه ناآگاهانه بوده، اما شواهد تاریخی دیگری نشان می‌دهد که حداقل بخشی از علما از ابتدا به ماهیت مشروطه آگاهی داشتند و حتی برخی آن را نامشروع می‌دانستند، با این وصف، حمایت علما از این انقلاب با علامت سؤال مواجه می‌شود!
علی ابوالحسنی (منذر)/ کالبد شکافی چند شایعه درباره‏ی شیخ فضل‏الله نوری(1)؛
آیا شیخ فضل‏الله عامل روس‏ها بود؟
سخن از چند شایعه است، شایعه‏هایی که در مورد شیخ‏فضل‏الله نوری، فقیه صاحب نام و بحث انگیز عصر مشروطه، ساخته و تکثیر شده و حتی در طول زمان تورم یافته است! از جمله این‏که شایعه پردازان مدعی‏اند: «شیخ فضل‏الله، با أخذ رشوه از روس‌ها، زمینی را به بانک استقراضی روسیه فروخته است!»
فضل‏الله موحد/ پاسخ به مقاله‏ی «صادق حیدری‏نیا»(1)؛
دلیلی ناموجه برای فخر فروختن!
اخیراً سایت «برهان» مقاله‌ای از «صادق حیدری‏نیا» که پاسخی به دو مقاله‏ی «فضل الله موحد» بود منتشر کرد. مقاله‏ی حاضر جوابیه‏ای از ایشان به پاسخ‏های «صادق حیدرنیا» می‏باشد.
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران