به مناسبت شهادت «میرزا‌کوچک‌خان» رهبر قیام جنگل (11 آذر 1300 ه.ش)
میرزاکوچک جنگلی؛ کمونیست وطن‌فروش یا مسلمان انقلابی؟
میرزاکوچک‌خان جنگلی با تشکیل نهضت جنگل، علیه حکومت مرکزی شورش نمود. او حتی فراتر از این، تلاش نمود تا با آماده کردن قشون، تهران را فتح کند. بر این اساس، آیا می‌توان وی را یک تجزیه‌طلب دانست؟ آیا همکاری او با بلشویک‌ها، می‌تواند دلیلی بر تغییر نگرش سیاسی او باشد؟
حجت الله کریمی/ نگاهی بر تحرکات نظامی عراق برضد ایران، پیش از آغاز رسمی جنگ؛
چرا ایران به جنگ خانمان‌سوز با عراق تن داد؟
یکی از شبهات نسبتا رایج درخصوص جنگ 8 ساله آن است که با وجود این‌که اجتناب از آغاز درگیری با ارتش عراق امری امکان‌ پذیر بود، چرا تصمیم‌گیران نظام به وقوع جنگی خانمان‌ برانداز تن دادند؟
بهزاد جامه‏بزرگ/ بررسی نسبت فرهنگ و تمدن ایران با اسلام؛
چرا ایران پس از اسلام ملاک بالیدن باشد؟
ورود اسلام به ایران فضای فرهنگی را متحول ساخت و ظرفیت‌های علمی - فرهنگی ایرانیان را به فعلیت رساند، چهره‌های بی‌شمار علمی - فرهنگی از جای‏جای ایران سر برآورده و مبدل به نقش‏آفرینان عمده‌ی عرصه‌ی فرهنگ و تمدن جهان اسلام گردیدند. اما مهم‏ترین موهبت اسلام به ایران، خداپرستی ایرانیان بعد از ورود اسلام است.
مهندس عباس سلیمی نمین/ تبیین بیانات رهبری در دیدار با اعضای هیأت دولت؛
افتخارات ایران بعد از اسلام در هیچ دوره‏ای از تاریخ ایران وجود ندارد
مقام معظم رهبری: «روى ایران بعد از اسلام تکیه شود. افتخاراتى که ایران دوره‌ى اسلامى دارد، در هیچ دوره‌ى دیگرى از دوره‌هاى تاریخى ما این افتخارات وجود ندارد؛...گسترش، پیروزى‌هاى بزرگ نظامى، پیشرفت‏هاى عظیم علمى کشور در زمینه‌هاى گوناگون، همه‌اش مال دوره‌هاى بعد از اسلام است...»
کودتای 28مرداد در گفت‏وگو با دکتر «موسی فقیه حقانی»؛
پروژه‏ی سیاه فریب، رخنه و فروپاشی
نهضت ملی شدن نفت که حاصل یک مبارزه‏ی جدی و تقریبا طولانی مردم و رهبران دینی و ملی بود، خیلی آسان و سریع، به گونه‌ای که کمتر کسی می‌توانست فکر آن را بکند، با یک کودتای نه چندان جدی از بین رفت، به تعبیر رایج در عرف سیاسی «مردمی که صبح شعار زنده باد بر مصدق می‌دادند ، شب زنده باد شاه گفتند»!
«یعقوب توکلی» در پاسخ به انتشار خاطرات «منتظری» در سایت جرس؛
آیا امام (ره) در ماجرای اعدام منافقین در سال67 به خطا رفت؟
منتظری درکتاب خاطرات خود، حکم امام راحل در برخورد با بقایای سازمان مجاهدین خلق( منافقین) در مرداد ماه سال1367 را اشتباه دانسته و مدعی می‌شود که اخبار و اطلاعات به امام نمی‏رسیده و ایشان بی‏اطلاع از اوضاع کشور بودند! در این زمینه، با استاد «یعقوب توکلی»، محقق و پژوهش‌گر تاریخ معاصر و جریان‌شناسی سیاسی، به گفت‏گو نشسته‌ایم.
«برهان» در گفت‌و‌گو با دکتر مظفر نامدار بررسی کرد؛
نقش انگلیس در نهضت مشروطه چه بود؟
علی‌رغم نقش غیرقابل‌انکار روحانیت و حضور پررنگ علمایی چون میرزای نائینی، شیخ فضل‌الله نوری، آخوند خراسانی و ... در مدیریت و به ثمر رسیدن نهضت مشروطه، چرا عده‌ای کماکان مدعی نقش‌آفرینی دولت بریتانیا در مدیریت این نهضت هستند؟
گفت‌و‌گوی برهان با نویسنده‏ی کتاب «فراز و فرود مشروطه»(2)؛
چرا غرب رضاخان را به استقرار دموکراسی در ایران ترجیح داد؟
اگر این ادعا که غرب در مشروطه به‌دنبال استقرار لیبرال‌ دموکراسی و غربی‌سازی ایران بود، مورد قبول واقع شود این سؤال مطرح می‌گردد که با این وصف چرا نهایتاً آن‌ها پهلوی را در کشور حاکم کردند؟
صادق زیباکلام در گپ و ‌گفتی بی‌پرده و پرحاشیه با «برهان»:
از تاریخ همین‌قدر می‌فهمم!
چه کسی بهتر از دکتر «زیبا کلام»، ‌نویسنده‌ی «سنت و مدرنیته» که بحث‌های بسیاری را به همراه داشته است؛ هر چند دکتر در برابر پرسش‌ها و انتقاداتی که به تئوری‌ها و مباحث کتابش مطرح شد، تنها اظهار داشت: «ای کسانی که سایت برهان را می‌بینید و می‌خوانید استدلال‌ها آن‌قدر قوی و مستدل است که من از پاسخ دادن به آن‌ها عاجزم».
علی ابوالحسنی (منذر)/ کالبد شکافی چند شایعه درباره‌ی شیخ فضل‏الله نوری(3)؛
آیا مخالفت شیخ با مشروطه بر سر قالیچه‌ی ریاست بود؟!
برخی از مورخان مشروطه، ضمن اعتراف به شرکت و همراهی مؤثر «شیخ فضل‏الله» در جنبش عدالت‌خواهی صدر مشروطیّت، علت «اختلاف بعدی او با مشروطه خواهان» را در حسادت شخصی نسبت به «سیدعبدالله بهبهانی» و بی‏نصیب ماندن از سهم قدرت جست‌وجو کرده‌اند!
«برهان» در گفت‌و‌گو با نویسنده‏ی کتاب «فراز و فرود مشروطه» بررسی کرد:
مشروطه خواهان می‏دانستند که لیبرال دموکراسی نمی‏خواهند؟
در حالی‌که برخی به قرابت مشروطه با لیبرال‌ دموکراسی و تمایل مشروطه‌خواهان به تحقق این نظام سیاسی استناد می‌کنند عده‌ای نیز، سخت بر رد این فرضیه مصرند. با این وصف در خصوص دیدگاه دوم این سؤال مطرح است که آیا مشروطه‌ خواهان حقیقتاً از ماهیت مطالبات خویش آگاه بودند؟
دانلود
جهادِ آتش به اختیار
    جهادِ آتش به اختیار http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10989 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/27-5-1397/IMAGE636701894975504741.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی»
    ویژه‌نامه «حج فراموش‌نشدنی» http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=10006 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/6-6-1396/IMAGE636395176956729142.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/6-6-1396/FILE636395181056863656.pdf
«برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد
    «برهان اندیشه» با موضوع «موعد وعده‌ها» منتشر شد http://borhan.ir/NSite/FullStory/?Id=9811 http://borhan.ir/Images/News/Smal_Pic/16-2-1396/IMAGE636296823170171131.jpg http://borhan.ir/Images/News/AtachFile/
سفير فيلم
تبيين
پايگاه رصد انديشه‏هاي استرات‍‍ژيك
پايگاه هسته‏اي ايران